AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
13.11.2019

Hodonín podpoří školy při dokumentování příběhů pamětníků

HODONÍN

Žáci hodonínských základních škol a gymnázia si budou moci vyzkoušet práci rozhlasových nebo televizních dokumentaristů. Pod vedením svých učitelů a odborných pracovníků vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o životě pamětníka ze svého okolí. Město tento projekt finančně podpoří.

Projekt Příběhy našich sousedů je vzdělávacím projektem spolku Post Bellum, určeným pro žáky 7. až 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. „Tří až pětičlenné skupinky žáků pod vedením svých učitelů a odborných pracovníků se stanou na období asi půl roku rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy,“ přiblížila projekt Irena Kočí z oddělení vnějších vztahů městského úřadu. „Žáci vyzpovídají pamětníka ze svého okolí, natočí jeho vzpomínky, zdigitalizují fotografie, prozkoumají archivy a nakonec vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž o jeho životě,“ doplnila Kočí.

„O projektu a možnosti zapojení hodonínských škol budeme informovat na poradě ředitelů škol tento týden,“ potvrdila Michaela Klepáčová z odboru sociálních věcí a školství.

Vedení města se rozhodlo tento projekt finančně podpořit jako vhodnou formu doplnění výuky ve školách a přiblížení historie. Náklady na jeden tým a školu představují 21 900 korun. Zahrnují kromě jiných nákladů také technickou podporu, práci v archivu i ve studiu Českého rozhlasu.

Do projektu Příběhy našich sousedů je v současné době zapojeno 109 měst a vzniklo 1192 pamětnických příběhů.

Post Bellum, o. p. s., je nezisková organizace založená v roce 2001 skupinou českých novinářů a historiků s cílem zaznamenávat a archivovat vzpomínky pamětníků významných historických událostí 20. století. Stěžejním projektem spolku je Paměť národa, veřejně dostupný archiv vzpomínek pamětníků, který v současné době obsahuje tisíce svědectví, audio a videonahrávek a fotografií.

Autor / zdroj: Josef Horníček

DALŠÍ ČLÁNKY

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

Čokoláda, po které se nepřibírá

Dobrý pocit z každého sousta mléčné belgické čokolády obsažené v adventních kalendářích organizace DEJME DĚTEM ŠANCI zahřívá u srdce všechny, kteří od

DNES SE STALO

HISTORIE21. ledna 1438

bylo v Praze odhaleno a potlačeno chystané povstání proti Albrechtovi II. Habsburskému.

KULTURA21. ledna 1904

měla v Brně premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa.

DOPRAVA21. ledna 1930

byl na křižovatce Václavského náměstí s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí zprovozněn první světelný semafor v Praze.

POZVÁNKA OBRAZEM