CESTOVÁNÍ / Hrady a zámky

26.5.2010

Noc kostelů nabídne návštěvníkům prohlídky sakristie i výstup do věží

Noc kostelů, během níž mohou zájemci zavítat do běžně nepřístupných míst, se uskuteční 28. května po celé České republice.

"Lidé budou moci navštívit zajímavá místa, která běžně nejsou otevřena. Mezi nejzajímavější bude rozhodně patřit sestup do krápníkové jeskyně na Svaté Hoře se svíčkami, prohlídka varhan v kostele, výstup do věže nebo na kúr a také prohlídka sakristie, místa, kde se kněz připravuje na bohoslužbu a jsou tam uchována roucha kněží a ministrantů," uvedl vedoucí koordinačního týmu Noc kostelů Miloš Szabo.

Noc kostelů by měla vzbudit zájem o jejich společenskou a kulturní hodnotu. "Noc kostelů objevila jednu skutečnost, že naše kostely mají velkou vypovídací hodnotu. Návštěvníci budou moci obdivovat chrámovou architekturu, ale tentokrát ne ve dne, ale v noci," uvedl arcibiskup pražský Dominik Duka.

V letošním roce se do Noci kostelů, která vznikla roku 2005 ve Vídni, zapojila celá Česká republika. "Tato akce měla ve Vídni obrovský úspěch a v loňském roce poprvé proběhla i u nás. Tehdy se do ní zapojily kostely na území Prahy a letos je Noc kostelů celorepublikovou záležitostí," uvedl Szabo.

Program ve většině farností odstartuje v 18 hodin a potrvá do půlnoci, ve výjimečných případech skončí okolo jedné nebo druhé hodiny ráno. Do Noci kostelů se v letošním roce mimo jiné zapojily kostely v Praze, Čelákovicích, Kolíně, Nymburku, Osově, Peruci, Příbrami, Rakovníku, Staré Boleslavi, Vraném nad Vltavou nebo Všenorech. "Celkem se zapojilo 64 kostelů, z nichž je 44 pražských. Noc kostelů by měla symbolicky začít v 17.50 zvoněním kostelních zvonů," dodal Szabo.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

Post

Čokoláda, po které se nepřibírá

Dobrý pocit z každého sousta mléčné belgické čokolády obsažené v adventních kalendářích organizace DEJME DĚTEM ŠANCI zahřívá u srdce všechny, kteří od

Post

Hodonín podpoří školy při dokumentování příběhů pamětníků

Žáci hodonínských základních škol a gymnázia si budou moci vyzkoušet práci rozhlasových nebo televizních dokumentaristů. Pod vedením svých učitelů a o

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA