AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Školáci ze ZŠ Pramínek v Abecedě peněz.
Školáci ze ZŠ Pramínek v Abecedě peněz.
Autor / zdroj: Marta Vokurková
27.11.2019

Školáci budou na vánočním jarmarku vydělávat na pomoc chudým dětem

BRNO

Brigáda ve včelíně, debata s podnikatelem i setkání s představiteli charitativní organizace Mary´s Meals. To vše zažily desetileté děti z Brna díky Abecedě peněz.

Program na výuku finanční gramotnosti, který pro školy připravila Česká spořitelna, děti učí nejen orientovat se ve světě peněz, ale i komunikovat, spolupracovat, a vážit si schopností druhých. Rychle zjistí, že každý z nich má talent na něco jiného. A i když třeba neexceluje v matematice, může uplatnit svého obchodního ducha, organizační schopnosti, výřečnost nebo výtvarné nadání. Poznají, jak je těžké vydělat peníze. A mnozí neváhají podělit se o ně s těmi, kteří potřebují pomoc.

Abeceda peněz pro čtvrté třídy vštěpuje dětem zásady finanční gramotnosti hrou a hlavně vlastní zkušeností. „Školáci mají za úkol vytvořit firmu, obsadit v ní jednotlivé posty, naplánovat výrobu zboží, které by zvládly vyrobit a které následně budou schopné prodat na trhu. Po celou dobu pracují s jednoduchými finančními plány, propočítávají ceny zboží a jasně vidí, co všechno se musí do konečné ceny odrazit, aby pokryla náklady,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny. Děti projektem provází nejen třídní učitel, ale i bankéři z místní pobočky.

Čtvrťáci ze ZŠ Pramínek se do projektu vrhli s vervou. Domluvili si setkání s podnikatelem, aby získali správné know-how. Díky brigádě ve včelíně si zajistili med do prodeje. Připravují i speciální televizní vysílání.

Vrcholem Abecedy peněz je pro každou třídu veřejný jarmark. Tam se pokusí prodat vše, na čem během uplynulých týdnů pracovali. Zboží i znalosti,“ přibližuje David Hubáček. Některé třídy vydělají 4 tisíce, některé 40 tisíc.

Děti ze ZŠ Pramínek čeká jarmark ve středu 27. listopadu před pobočkou České spořitelny v Masarykově ulici v Brně. Polovinu výtěžku školáci věnují organizaci Mary´s Meals, která pomáhá hladovějícím dětem z nejchudších zemí světa.

Školáci z jižní Moravy, kteří se Abecedy peněz zúčastnili loni, si v průměru vydělali 17 tisíc korun. Rekord v kraji drží čtvrťáci z Mikulova, kteří si z jarmarku odnesli přes 42 tisíc korun.


Abeceda peněz je aktuálně největší program finančního vzdělávání v ČR, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost žáků základních škol. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna pro žáky 2,4 a 9 tříd již na vice než 380 školách po celé ČR.

Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Druháci se učí hospodařit jako táta s mámou v rodině, čtvrťáci staví vlastní firmy a teenageři v devátých třídách ve strategické PC hře Tajuplná cesta zkouší přežít jako cizinci v Londýně.

Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Samotný program na jednotlivých školách realizují profesionální pedagogičtí lektoři s podporou více než 230 dobrovolníků z řad zaměstnanců regionálních poboček České spořitelny.

Letošní novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v online prostředí.

Autor / zdroj: Marta Vokurková

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Do první tříd se letos zapsalo více dětí

Zápis budoucích žáků prvních tříd základních škol byl letos kvůli mimořádným opatřením poněkud jiný než v minulosti. Uskutečnil se od 1. do 24. dubna

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM