CESTOVÁNÍ / Hrady a zámky

26.5.2010

Noc kostelů nabídne návštěvníkům prohlídky sakristie i výstup do věží

Noc kostelů, během níž mohou zájemci zavítat do běžně nepřístupných míst, se uskuteční 28. května po celé České republice.

"Lidé budou moci navštívit zajímavá místa, která běžně nejsou otevřena. Mezi nejzajímavější bude rozhodně patřit sestup do krápníkové jeskyně na Svaté Hoře se svíčkami, prohlídka varhan v kostele, výstup do věže nebo na kúr a také prohlídka sakristie, místa, kde se kněz připravuje na bohoslužbu a jsou tam uchována roucha kněží a ministrantů," uvedl vedoucí koordinačního týmu Noc kostelů Miloš Szabo.

Noc kostelů by měla vzbudit zájem o jejich společenskou a kulturní hodnotu. "Noc kostelů objevila jednu skutečnost, že naše kostely mají velkou vypovídací hodnotu. Návštěvníci budou moci obdivovat chrámovou architekturu, ale tentokrát ne ve dne, ale v noci," uvedl arcibiskup pražský Dominik Duka.

V letošním roce se do Noci kostelů, která vznikla roku 2005 ve Vídni, zapojila celá Česká republika. "Tato akce měla ve Vídni obrovský úspěch a v loňském roce poprvé proběhla i u nás. Tehdy se do ní zapojily kostely na území Prahy a letos je Noc kostelů celorepublikovou záležitostí," uvedl Szabo.

Program ve většině farností odstartuje v 18 hodin a potrvá do půlnoci, ve výjimečných případech skončí okolo jedné nebo druhé hodiny ráno. Do Noci kostelů se v letošním roce mimo jiné zapojily kostely v Praze, Čelákovicích, Kolíně, Nymburku, Osově, Peruci, Příbrami, Rakovníku, Staré Boleslavi, Vraném nad Vltavou nebo Všenorech. "Celkem se zapojilo 64 kostelů, z nichž je 44 pražských. Noc kostelů by měla symbolicky začít v 17.50 zvoněním kostelních zvonů," dodal Szabo.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Do první tříd se letos zapsalo více dětí

Zápis budoucích žáků prvních tříd základních škol byl letos kvůli mimořádným opatřením poněkud jiný než v minulosti. Uskutečnil se od 1. do 24. dubna

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM