KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Památník romského holokaustu připomíná historii místa, osudy a vzpomínky těch, kteří byli v romském táboře vězněni
 
Autor / zdroj foto: Památník romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu

Památník romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu / Hodonín

Památník romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu představuje soubor vybraných předmětů z osobní výbavy vězňů a pozůstatků vězeňských baráků a ohrazení tábora, které byly vytěženy během archeologického výzkumu v místech bývalého tzv. cikánského tábora v Letech v roce 2017.

Protektorátní tzv. cikánský tábor byl v Hodoníně u Kunštátu otevřen dne 2. srpna 1942. Zřízení tábora s oficiálním označením Zigeunerlager II (Zigeunerlager I byl otevřen v Letech u Písku) předcházelo vydání nařízení „o potírání cikánského zlořádu“ z července 1942 (nařízení bylo kopií říšského vzoru platícího na území nacistického Německa od roku 1938), podle něhož bylo na území Protektorátu Čechy a Morava soupisem evidováno na 6 500 osob definovaných jako „cikáni a cikánští míšenci“. Část Romů a Sintů a s nimi některé rodiny osob považovaných za „po cikánsku žijící“ byli od začátku srpna 1942 internováni právě v nově otevřených tzv. cikánských táborech.

Hodonínský tábor měl kapacitu 300 osob v létě a 200 v zimě. Již během srpna 1942 sem ale policejní hlídky eskortovaly více než 1 000 převážně romských rodin včetně žen, dětí a starých lidí. Naprosto nedostatečné ubytovací podmínky v táboře poněkud zmírnilo, ale nikdy nevyřešilo stavební rozšíření tábora a ubytování internovaných ve stanech a zabavených kočovných vozech, kterými část nedobrovolných obyvatel tábora do Hodonína přijela.

V roce 2009 byl díky dlouholeté snaze Muzea romské kultury a romských aktivistů státem vykoupen areál bývalého tábora a následně zde v letech 2012–2016 Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského budovalo Památník a stálé expozice. Na přípravě se podílelo i Muzeum romské kultury. Na začátku roku 2018 areál památníku převzalo Muzeum romské kultury a zahájilo práce na dokončení expozice.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.