KAM NA VÝLET / Historické a zvláštní vlaky

Popis: Zahradní železnice ve Vracově.
Zahradní železnice ve Vracově.
Autor / zdroj: zeleznice600.cz

Zahradní železnice ve Vracově nadchne především milovníky železnice

VRACOV

Zahradní železnice ve Vracově nadchne především milovníky železnice. Dráha vede přes několik pozemků. Ze všech zastávek se dá dojít k rybníku, kde jsou různá malá posezení.

Budování zahradní železnice začalo v létě roku 2007. Původní dvacetimetrová trať se z jara 2008 prodlužuje na 250 metrů, a od jara 2014 na 500 metrů. Železniční nadšenci položili ve Vracově 30 tun kolejiva, 2000 pražců, a asi 90 tun kamene. U kolejového tělesa je uložen kabel pro napájení a provoz zabezpečovacího zařízení. Zprovoznili několik železničních přejezdů, 9 výhybek, z toho část je řízena elektromotorickými přestavníky a 15 návěstidel.

Díky kamarádům a známým mají ve sbírce již několik železničářských čepic a nějaké části uniforem, které se snaží za provozu používat. Zajíždějí tady domácí i přespolní návštěvníci, kteří jsou potěšeni jízdou na malé železnici, a některé děti zdejší vláček jen velmi nerady opouštějí. Vozí mateřské školy, veřejnost, turisty, a všechny možné příznivce úzkorozchodné železnice. Veškerý vozový park je vlastní výroby. Dokončena je také souprava osobního vlaku Českých drah pro rozchod 600 mm v čele s lokomotivou ř. 362 (ESO), což je pravděpodobně světový unikát, a byl také dokončen motorový vůz ř. 810.

Momentálně jsou v provozu tři vlakové soupravy o celkové kapacitě zhruba 100 osob. První souprava je tvořená čtyřnápravovou lokomotivou se dvěma motory, o celkovém tažném výkonu 24kW (el. 3kW) a dvěma čtyřnápravovými osobními vozy. Druhou soupravu tvoří již zmíněná lokomotiva řady 362 se dvěma osobními dvounápravovými vozy. Třetím vlakem na místní železnici je motorový vůz ř. 810, který zajišťuje úvraťové vlakové spojení stanice Záboří se stanicí Tábořiště. V provozu je také automatické zabezpečovací zařízení, které zjišťuje volnost trati pomocí počítačů náprav, a dále dopravu řídí návěstidly na trati – tzv. autoblok. Zabezpečení přejezdů je provedeno podobným způsobem a funguje samočinně. Dráha vede dnes již přes několik pozemků. Ze všech zastávek se dá dojít k rybníku, kde jsou různá malá posezení.

Celý areál lze projít pěšky, třeba i s kočárkem. Neočekávejte nic velikého – jde o železnici na zahrádce. Občerstvení je umístěno v budově Hlavního nádraží a také ve vedlejším areálu s kolotočem a hřištěm.

Více informací najdete na webu zeleznice600.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Do první tříd se letos zapsalo více dětí

Zápis budoucích žáků prvních tříd základních škol byl letos kvůli mimořádným opatřením poněkud jiný než v minulosti. Uskutečnil se od 1. do 24. dubna

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM