AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Na monitory dechu čeká 100 předčasně narozených miminek
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Zdravý novorozenec vdechne a vydechne asi 40krát za minutu. Mohou však nastat situace, kdy je zapotřebí dech miminka hlídat. Riziko náhlé zástavy dechu se týká hlavně předčasně narozených dětí. Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny proto organizuje sbírku na nákup monitorů dechu.

U miminek, která přišla na svět před 37. týdnem těhotenství, je vyšší riziko SIDS syndromu, apnoe nebo jiných vážných problémů. Jen samotný syndrom náhlého úmrtí kojence se ročně týká asi 25 dětí. K úmrtí přitom dochází většinou během spánku a bez varování. Monitory dechu jsou proto pro všechny nedonošené kojence nezbytné.

Jak poznat, že miminko nedýchá? „V případě, že se ozve monitor dechu nebo mají rodiče z jiného důvodu obavu, že dítě nedýchá, je dobré nejdřív zjistit, jestli se mu zvedá hrudníček. Případně se můžete přiblížit obličejem k pusince miminka a zkontrolovat dech. Kdyby dítě nedýchalo, poznáte to i podle barvy. Velmi záhy totiž začíná modrat. V takovém případě je potřeba ihned zahájit resuscitaci a volat 155,” radí Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení v ÚPMD v Podolí a předseda správní rady Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny.

Strach o bezpečný spánek svých dětí měla i maminka Eliška z České Lípy. Začátkem července se jí narodila trojčata Anna, Marie a Vojtěch. K porodu však došlo už ve 31. týdnu. Anička přišla na svět s porodní váhou 1020 gramů. Podle lékařů je zařazena mezi rizikové novorozence a musí být pravidelně a dlouhodobě sledována specialisty. „Když Anička spí, musíme mít pořád zapnutý monitor dechu. Bez něj by to nešlo. Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny nám přispěl jak na monitor, tak třeba na doplatky za léky nebo na rehabilitační pomůcky. Děkujeme všem dárcům, díky kterým k nám tahle pomoc doputovala,“ vzkazují rodiče Eliška a Václav.

Sbírka Daruj kilo pro půlkilové děti je zaměřena právě na monitory dechu. Cílem je získat peníze na nákup 100 monitorů dechu pro 100 předčasně narozených miminek. Sbírku podporuje řada známých osobností v čele s patrony Nadačního fondu, operními pěvci Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou. „My sami jako rodiče moc dobře víme, jak je monitor dechu důležitý. Nad zakoupením tohoto přístroje pro obě naše dcery jsme nepřemýšleli ani chvíli. Ale uvědomujeme si, že ne každá rodina je na takový výdaj připravena. Jsme proto rádi, že Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny na tohle téma upozorňuje. Držíme palce všem předčasně narozeným dětem a jejich rodičům a děkujeme všem dárcům, kteří do sbírky pošlou jakoukoliv částku, třeba symbolickou stokorunu,“ uvedla sopranistka Kateřina Kněžíková.

Peníze můžete v rámci Dne štědrosti darovat prostřednictvím portálu Giving Tuesday. Další způsoby jsou uvedeny na webu predcasnenarozenedeti.cz. Sbírka běží do konce roku. Cílová částka je 300 tisíc korun.

Autor / zdroj: Petra Kolářová


Popis:
Autor / zdroj: Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.