AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Pálení zahradního odpadu je zakázáno. Oheň patří jen buřtům a slavnostem
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Shutterstock

S příchodem jara se příroda probouzí a s ní i lidé, kteří vyrážejí na své zahrady. Sluneční paprsky lákají k úklidu, stříhání větví i odstraňování staré trávy. Mnozí však stále žijí v domnění, že spálením biologického odpadu na zahradě udělají nejen pořádek, ale i službu přírodě. Opak je pravdou.

Od 1. března letošního roku vstoupila v platnost úprava legislativy, která pálení biologického odpadu zakazuje. Cílem je ochrana ovzduší, zdraví obyvatel i životního prostředí. Výjimku tvoří pouze pálení čistých, suchých rostlinných materiálů bez chemického znečištění – například dřevo při rozdělávání ohně na táborák. Povolené je také rekreační pálení při společenských akcích, posezení s přáteli či rodinných oslavách.

Naopak přísně zakázáno je spalování navlhlé trávy, listí nebo čerstvých větví, jejichž hoření bývá doprovázeno silným dýmem a nepříjemným zápachem. Tyto materiály spadají pod bioodpad a měly by být zpracovány kompostováním, vloženy do hnědé popelnice nebo odvezeny do sběrného dvora.

Stejně tak zůstává v platnosti zákaz plošného vypalování trávy a porostů. Tuto činnost zakazují hned tři zákony České republiky – zákon o požární ochraně, zákon o ochraně přírody a krajiny a zákon o myslivosti.

Oheň jako riziko

I rekreační oheň, rozdělaný pro zábavu či vaření, s sebou nese riziko. Za nepříznivého počasí, zejména při větru a suchu, se může situace rychle vymknout kontrole. Plameny se šíří velkou rychlostí a během chvíle mohou zachvátit rozsáhlou oblast. Následky bývají fatální – od materiálních škod po ohrožení života a zdraví.

Jen během loňského roku zasahovali hasiči u téměř dvou stovek požárů, které vznikly v travnatých, lesních nebo polních porostech.

Jak oheň používat bezpečně?

Aby se předešlo nehodám a porušení zákona, je důležité dodržovat následující doporučení:

  • Nezapalujte oheň za větrného počasí

  • Vždy mějte po ruce vodu nebo jiný hasicí prostředek

  • Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

  • Po ukončení pálení důkladně oheň uhaste

  • Respektujte vyhlášky obcí a doporučení hasičů

  • Bioodpad kompostujte, odvážejte do sběrného střediska nebo využívejte hnědé popelnice

Autor / zdroj: Jiří Chmel


Popis:
Autor / zdroj: HZS Olomouckého kraje

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.