AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
13.11.2019

Hodonín podpoří školy při dokumentování příběhů pamětníků

HODONÍN

Žáci hodonínských základních škol a gymnázia si budou moci vyzkoušet práci rozhlasových nebo televizních dokumentaristů. Pod vedením svých učitelů a odborných pracovníků vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o životě pamětníka ze svého okolí. Město tento projekt finančně podpoří.

Projekt Příběhy našich sousedů je vzdělávacím projektem spolku Post Bellum, určeným pro žáky 7. až 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. „Tří až pětičlenné skupinky žáků pod vedením svých učitelů a odborných pracovníků se stanou na období asi půl roku rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy,“ přiblížila projekt Irena Kočí z oddělení vnějších vztahů městského úřadu. „Žáci vyzpovídají pamětníka ze svého okolí, natočí jeho vzpomínky, zdigitalizují fotografie, prozkoumají archivy a nakonec vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž o jeho životě,“ doplnila Kočí.

„O projektu a možnosti zapojení hodonínských škol budeme informovat na poradě ředitelů škol tento týden,“ potvrdila Michaela Klepáčová z odboru sociálních věcí a školství.

Vedení města se rozhodlo tento projekt finančně podpořit jako vhodnou formu doplnění výuky ve školách a přiblížení historie. Náklady na jeden tým a školu představují 21 900 korun. Zahrnují kromě jiných nákladů také technickou podporu, práci v archivu i ve studiu Českého rozhlasu.

Do projektu Příběhy našich sousedů je v současné době zapojeno 109 měst a vzniklo 1192 pamětnických příběhů.

Post Bellum, o. p. s., je nezisková organizace založená v roce 2001 skupinou českých novinářů a historiků s cílem zaznamenávat a archivovat vzpomínky pamětníků významných historických událostí 20. století. Stěžejním projektem spolku je Paměť národa, veřejně dostupný archiv vzpomínek pamětníků, který v současné době obsahuje tisíce svědectví, audio a videonahrávek a fotografií.

Autor / zdroj: Josef Horníček

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Do první tříd se letos zapsalo více dětí

Zápis budoucích žáků prvních tříd základních škol byl letos kvůli mimořádným opatřením poněkud jiný než v minulosti. Uskutečnil se od 1. do 24. dubna

DNES SE STALO

KATASTROFY12. srpna 1881

došlo v Praze k požáru Národního divadla. Požár vypukl dva měsíce po slavnostním otevření během dokončovacích prací.

KULTURA12. srpna 1919

bylo v Ostravě otevřeno Národní divadlo moravskoslezské. Dnes, stejně jako v době svého vzniku, má divadlo čtyři umělecké soubory: operu, operetu, činohru a balet.

DOPRAVA12. srpna 1978

byl otevřen první úsek linky A pražského metra ze stanice Dejvická na Náměstí Míru.

POZVÁNKA OBRAZEM