HODONÍN
Žáci hodonínských základních škol a gymnázia si budou moci vyzkoušet práci rozhlasových nebo televizních dokumentaristů. Pod vedením svých učitelů a odborných pracovníků vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o životě pamětníka ze svého okolí. Město tento projekt finančně podpoří.
Projekt Příběhy našich sousedů je vzdělávacím projektem spolku Post Bellum, určeným pro žáky 7. až 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. „Tří až pětičlenné skupinky žáků pod vedením svých učitelů a odborných pracovníků se stanou na období asi půl roku rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy,“ přiblížila projekt Irena Kočí z oddělení vnějších vztahů městského úřadu. „Žáci vyzpovídají pamětníka ze svého okolí, natočí jeho vzpomínky, zdigitalizují fotografie, prozkoumají archivy a nakonec vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž o jeho životě,“ doplnila Kočí.
„O projektu a možnosti zapojení hodonínských škol budeme informovat na poradě ředitelů škol tento týden,“ potvrdila Michaela Klepáčová z odboru sociálních věcí a školství.
Vedení města se rozhodlo tento projekt finančně podpořit jako vhodnou formu doplnění výuky ve školách a přiblížení historie. Náklady na jeden tým a školu představují 21 900 korun. Zahrnují kromě jiných nákladů také technickou podporu, práci v archivu i ve studiu Českého rozhlasu.
Do projektu Příběhy našich sousedů je v současné době zapojeno 109 měst a vzniklo 1192 pamětnických příběhů.
Post Bellum, o. p. s., je nezisková organizace založená v roce 2001 skupinou českých novinářů a historiků s cílem zaznamenávat a archivovat vzpomínky pamětníků významných historických událostí 20. století. Stěžejním projektem spolku je Paměť národa, veřejně dostupný archiv vzpomínek pamětníků, který v současné době obsahuje tisíce svědectví, audio a videonahrávek a fotografií.